Murzasichle

Portal o górach, ich atrakcjach i sporcie

Turystyka

Toruń dla ciekawych: ratusz staromiejski

Toruń jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, a jego zabytki mogą na każdym z nasz robić ogromne wrażenie. Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po tym mieście?

Atrakcje w Toruniu

Ciekawych perełek dawnej architektury na terenie Torunia nie brakuje. Wiekowe świątynie, zabytkowe kamienice – wszystkie te budowle sprawiają, iż spacery po toruńskiej starówce nabierają wyjątkowego charakteru. Zabytkiem o wyjątkowej wartości, z którego Toruń może być wyjątkowo dumny, jest Ratusz Staromiejski – wspaniały gmach, obok którego nie można przejść obojętnie. Ta gotycka budowla zachwyca zarówno swa historią, jak i piękną sylwetką. Wzniesiona pod koniec XIV wieku, była miejscem wielu ważnych wydarzeń historycznych. To tu mieściło się miejskie więzienie, to tu przechowywano najważniejsze dokumenty. W ratuszowych piwnicach handlowano piwem, znalazło się tu również miejsce na sukiennice oraz kramy. W murach tej budowli mieściła się sala sądowa oraz sala obrad, w której przedstawiciele Rady Miejskiej podejmowali decyzje związane z dalszymi losami miasta.

Muzeum w Toruniu

Obecnie Ratusz Staromiejski na toruńskim rynku jest cenionym zabytkiem, w którego murach ma swą siedzibę Muzeum Okręgowe. Kto w czasie wycieczki po Toruniu zajrzy do tej placówki muzealnej, ten z pewnością żałować nie będzie. Wśród licznych zbiorów, z jakimi można się tutaj spotkać, na szczególne wyróżnienie zasługuje kolekcja dzieł sztuki gotyckiej. W ratuszu prezentowane są też obrazy oraz toruńskie monety, spore wrażenie na zwiedzających robi też zbiór dawnych form, wykorzystywanych w trakcie pieczenia słynnych pierników toruńskich.

cudaarchitektury.pl