Murzasichle

Portal o górach, ich atrakcjach i sporcie

Wielka Siklawa
Lifestyle Rozrywka

Wodospad Siklawa – Cud Natury

Wiele osób rokrocznie zachwyca się pięknem wodospadów pokroju leżącej na granicy amerykańsko-kanadyjskiej Niagary czy najwyższego wodospadu świata – Salto Angel w Wenezueli. Jednak warto pamiętać, że te imponujące formy ukształtowania koryta rzeki występują także w Polsce i także potrafią sprawiać niemałe wrażenie. Prawdopodobnie najpopularniejszym, a z całą pewnością najwyższym wodospadem na terytorium Rzeczypospolitej jest znajdująca się w Tatrach Siklawa. Jeżeli więc nie mamy ochoty na daleką, zagraniczną wyprawę, w celu podziwiania tych darów natury może wystarczy skierować swoje kroki w kierunku rodzimej części pasma Karpat.

Wodospad w Dolinie Pięciu Stawów

Mierzący 65 metrów spadek wody mieści się pomiędzy dolinami Pięciu Stawów Polskich oraz Roztoki. Można go więc odwiedzić udając się szlakiem prowadzącym do wyżej wspomnianej doliny Pięciu Stawów, który oznaczony jest kolorem zielonym. Zejście na tę ścieżkę znajduje się natomiast obok innego wodospadu, Wodogrzmotów Mickiewicza, które z kolei ulokowane są na trasie z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka. Czas, jakiego będziemy potrzebowali, aby go pokonać to około 2 godziny, jednak należy pamiętać o tym, że na zejście również zejdzie się około godziny i czterdziestu minut. W międzyczasie będziemy mogli podziwiać nie tylko Siklawę, ale także pięć jezior polodowcowych. Dodatkowo można się będzie zatrzymać w schronisku, znajdującym się nad Wielkim Stawem Polskim. Ze względu na charakter podejścia jest ono jednak dość niebezpieczne w okresie zimowym i już parę osób straciło tam życie. Latem natomiast zdecydowanie warto odwiedzić tę trasę, między innymi aby zobaczyć największy polski wodospad, zwany Wielką Siklawą. Przydatną informacją jest również to, że istnieje także wodospad Siklawica, który jednak mieści się w innym rejonie Tatr oraz jest zdecydowanie mniejszy, ponieważ mierzy jedynie 23 metry. Istotną różnicą pomiędzy nimi jest także fakt, iż większy z wodospadów charakteryzuje się nachyleniem ściany wynoszącym 35 stopni, a tego, który zapożyczył swoją nazwę już 80 stopni.

Dzieło natury

Wodospady to bez wątpienia jedne z najwspanialszych dzieł pozostawionych nam przez naturę. W dodatku nie musimy wcale jeździć daleko za granicę aby podziwiać kunszt tych form naturalnych. Wystarczy, że będąc w Tatrach zorganizujemy sobie jednodniową wycieczkę w celu zobaczenia wodospadu Siklawa, podczas której będziemy mogli obserwować także wiele innych, pięknych widoków, a także zrelaksujemy się w towarzystwie pięciu pięknych stawów. Jest to z całą pewnością obowiązkowy punkt na trasie wszystkich fanów górskich wędrówek.