Murzasichle

Portal o górach, ich atrakcjach i sporcie

Wakacje

Lizbońskie skarby: Alfama

Kto w czasie wycieczki po portugalskiej stolicy będzie chciał nacieszyć się magią tego miasta, ten koniecznie powinien wybrać się na spacer po dzielnicy Alfama. Jakimi skarbami może się tu pochwalić Lizbona?

Jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Powodów, dla których warto wybrać się na spacer po terenie tej dzielnicy, jest sporo. Alfama to najstarsza część Lizbony, mogąca się pochwalić zarówno cennymi zabytkami architektury, jak i wystawami, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Jednym z najważniejszych obiektów jest tu potężna katedra, której budowę rozpoczęto w połowie XII wieku z woli króla Alfonsa I Zdobywcy. Król chciał w ten sposób uczcić swe zwycięstwo nad Maurami, a sama katedra powstała w miejscu, w którym pierwotnie stał mauretański meczet. W pobliżu tej potężnej świątyni czeka kolejna atrakcja. To pozostałości rzymskiego teatru, będącego ciekawą pamiątką z I weku naszej ery. Innym skarbem architektury, z którego Lizbona może być tu bardzo dumna, jest kościół św. Wincentego za murem. Sam św. Wincent, jako patron Lizbony, doczekał się na terenie tej dzielnicy własnego pomnika, któremu również warto poświęcić swój czas.

A co z miłośnikami sztuki, który na terenie Lizbony szukają dla siebie czegoś ciekawego?

Dla nich nie lada gratką w tej części miasta będzie Muzeum Sztuki Dekoracyjnej, mogące się pochwalić wyjątkowymi skarbami. Prezentowana tu kolekcja sztuki użytkowej może oczarować każdego. Portugalskie meble z różnych okresów historycznych, ciekawe zbiory ceramiki oraz flamandzki gobelin z XVI stulecia – oto najcenniejsze skarby, na które warto w tym miejscu zwrócić szczególną uwagę.