Murzasichle

Portal o górach, ich atrakcjach i sporcie

Poradnik

Elektrostymulacja mięśni, czyli EMS – trening, który daje jeszcze lepsze efekty!

Poszukujesz sposobu na skuteczniejsze trenowanie? Nie masz jednak zbyt wiele czasu na wizyty na siłowni, bieganie czy fitness? Sprawdź treningi EMS, które pozwalają na osiągnięcie bardzo dobrych wyników w krótkim czasie. Czym są tego typu treningi? Jakie dają rezultaty? Dla kogo będą najlepsze?

Co to jest trening EMS?

Elektrostymulacja mięśniowa, czyli stymulowanie mięśni za pomocą energii elektrycznej jest procesem stosowanym w medycynie, fizjoterapii oraz w sporcie, by wspomagać pracę tkanki mięśniowej. Na czym polega elektrostymulacja mięśniowa?

Mięśnie, które są poddawane działaniu prądu, mogą pracować znacznie intensywniej, co powoduje, że prowadzone wówczas treningi są znacznie wydajniejsze niż zwykle. Jednocześnie elektrostymulacja mięśni powoduje, że towarzyszący jej wysiłek nie musi być tak intensywny i szybciej dochodzi po nim do regeneracji.

To powoduje, że treningi EMS wzbudzają obecnie tak duże zainteresowanie i korzysta z nich wiele osób.

Jak skorzystać z treningów EMS?

Aktualnie z treningów EMS można korzystać na dwa sposoby – można prowadzić je w domu lub można zapisać się na nie do klubów sportowych z wyposażeniem do elektrostymulacji mięśniowej. Na co warto się zdecydować?

Ćwiczenia EMS w domu można prowadzić za pomocą urządzeń EMS do zakupienia w wielu sklepach. Wyposażone są one w różne programy, dlatego można dobrać je do własnych potrzeb i celów.

Jednak dla lepszych efektów warto pomyśleć o skorzystaniu z klubu sportowego posiadającego sprzęt do EMS. Kluby dysponują profesjonalnym sprzętem, który zapewnia znacznie wyższą efektywność. Dodatkowo treningi prowadzone są wtedy jako personalne, więc można mieć stałe wsparcie doświadczonego trenera. Doradzi on w doborze odpowiedniego programu treningowego i będzie nadzorować efekty.

Trening EMS – gdzie można z niego skorzystać?

Duże zainteresowanie treningami połączonymi z elektrostymulacją mięśni spowodowało, że obecnie są one organizowane przez wiele klubów w Polsce.

W organizacji treningów EMS specjalizuje się sieć klubów sportowych InTime, które działają między innymi w Warszawie: https://www.intime.pl/intime-warszawa/postepu-27/

Kiedy warto zapisać się na trening EMS?

Treningi EMS mogą wspomagać dążenie do różnych celów treningowych. Kiedy warto zdecydować się na tego typu treningi?

Wśród głównych wskazań do treningów EMS zaliczane są:

1. Redukcja tkanki tłuszczowej – za pomocą elektrostymulacji mięśniowej można zmniejszyć nadwagę i otyłość, aby poprawić wygląd sylwetki. Intensywna stymulacja mięśni powoduje, że tkanka tłuszczowa spalana jest skuteczniej i szybciej.

2. Poprawa wyglądu skóry – treningi EMS pomagają w redukowaniu cellulitu, zwiotczeń skóry, dlatego powodują, że wygląda ona jeszcze lepiej.

3. Budowa masy i siły mięśni – dzięki tego typu treningom można rozbudować masę mięśni i podwyższyć siłę mięśniową, dlatego są one często wybierane przez osoby, które uprawiają inne sporty.

4. Redukcja bólów pleców – słabe mięśnie pleców przyczyniają się do bólów kręgosłupa. Właśnie dlatego treningi EMS mogą również pomóc osobom, które doświadczają takich dolegliwości, na przykład na skutek pracy siedzącej.

5. Efektywna rehabilitacja – dzięki temu, że treningi EMS nie obciążają układu ruchu, mogą być one również bardzo dobrym wyborem dla osób, które są w trakcie rehabilitacji po urazach, zabiegach, chorobach.

Treningi EMS mogą być więc bardzo dobrym wyborem zarówno dla osób, które dopiero chcą zacząć ćwiczenia, jak i dla tych, które trenują już od dawna, by skuteczniej dążyć do obranych celów!