Murzasichle

Portal o górach, ich atrakcjach i sporcie

Lifestyle

Uzdrowiska w Polsce — jak wybrać idealne miejsce na wypoczynek?

Uzdrowiska w Polsce to miejsca, które najczęściej kojarzą się z aktywnym wypoczynkiem w sanatoriach. Z reguły właśnie w uzdrowiskach osoby potrzebujące odpoczynku i regeneracji, spędzają przyjemny czas w ramach turnusów rehabilitacyjnych. W poniższym tekście przedstawiamy najciekawsze uzdrowiska w Polsce. 

Najciekawsze uzdrowiska w Polsce

Południowa część Polski obfituje w warte odwiedzin uzdrowiska — mieszkańcy województw śląskiego, dolnośląskiego, czy też małopolskiego i podkarpackiego mają idealne warunki dojazdowe w te malownicze miejsca. Biorąc pod uwagę transport własnym autem lub wynajem busa Katowice, lub Kraków stanowią kapitalną bazę wypadową do popularnych krajowych uzdrowisk.

Pozostałe miasta południowej Polski również — wszystko za sprawą takich tras jak autostrada A4, lub DK1. Dzięki tym drogom łatwo można dotrzeć do każdego z uzdrowisk. Czas je pokrótce scharakteryzować. 

Kudowa-Zdrój

Zaczynając wędrówkę po uzdrowiskach od granicy zachodniej, w pierwszej kolejności trafiamy do Kudowy-Zdrój — to prawie 10-tysięczne miasto położone w województwie dolnośląskim, między Sudetami i Górami Stołowymi. Bardzo blisko granicy z Czechami.

Uzdrowisko to słynie z występowania bogatych wód mineralnych — stosowanych w zabiegach z obszaru hydroterapii i inhalacji. Oczywiście można w tutejszych sanatoriach korzystać z kinezyterapii, laseroterapii i prądów. Odbywają się tu także liczne imprezy kulturalne.

Ustroń

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić, chcąc skosztować produktywnego wypoczynku, jest położony w województwie śląskim Ustroń. Nie ma drugiego takiego uzdrowiska w Polsce, w którym znajdowałoby się tak wiele hoteli i ośrodków rehabilitacyjnych, co w Ustroniu. 

Wiele osób uważa, że solanki i borowiny występujące w Ustroni są bezkonkurencyjne w skali całego kraju. Powodów, aby skorzystać z turnusów uzdrowiskowych w tym mieście, jest sporo. Potencjał tego miejsca dostrzegli nawet twórcy serialu Sanatorium Miłości — jego akcja rozgrywa się właśnie w Ustroniu.

Krynica-Zdrój

Uzdrowisko to położone jest na terenie tzw. Beskidu Sądeckiego. Ta miejscowość wielokrotnie była odwiedzana przez wybitnych Polaków, m.in. Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz, czy Jan Kiepura. W końcu miejsce to jest znane nie tylko z właściwości leczniczych. Tutaj także znajdują się warte uwagi miejsca turystyczne takie jak: słynny krynicki deptak, pijalnie wód mineralnych, czy Muzeum Nikifora Krynickiego.

Jeżeli chodzi o wartość terapeutyczną tego miejsca, często podkreśla się zbawienny wpływ tutejszych wód mineralnych — obfitujących w witaminy i minerały. Także borowiny są symbolem miejscowości. Warto więc odwiedzić tzw. Łazienki Borowinowe w Krynicy-Zdroju.

Ciechocinek

Ta niewielka miejscowość położona w okolicach Torunia jest znana z tego, że znajduje się tu jedno z najstarszych w Polsce uzdrowisk. Miejsce to stało się ważnym punktem na uzdrowiskowej mapie Polski po tym, jak odkryto tu w XIX wieku solankowe źródła mineralne. Są one po dziś dzień symbolem tego miejsca. 

W Ciechocinku znajdują się słynne na całą Polskę tężnie. Solanka parująca w obrębie tężni ma zbawienny wpływ na zdrowie kuracjuszy. Będąc w Ciechocinku, warto także odwiedzić kościół Świętych Apostołów Pawła i Piotra.

Uzdrowiska w Polsce — jak wybrać idealne miejsce na wypoczynek? (podsumowanie)

Podsumowując, polskie uzdrowiska to gwarancja pożytecznie spędzonego czasu w miłych okolicznościach przyrody — świetna dawka prozdrowotnych czynników, które poprawią kondycję osób chętnych na turnus, w którymś z wymienionych wyżej miejsc.

Materiał zewnętrzny