Murzasichle

Portal o górach, ich atrakcjach i sporcie

Jak oszczędzać na podróżach
Poradnik

Jak oszczędzać na podróżach – porady dla budżetowych podróżników

Zapaleni podróżnicy wiedzą, że nie ma takich pieniędzy, których nie dałoby się wydać na podróże. Pomysłów na to, dokąd wyjechać i co zobaczyć jest nieskończenie wiele, a budżet u większości z nas nie jest z gumy. Dlatego, aby podróży było jak najwięcej, warto nauczyć się odbywać je tanio. Oszczędzanie na wyjazdach rozpoczyna się już na etapie planowania. Jedną z najważniejszych decyzji wpływających na ostateczne koszty podróży oraz na to, czy zaoszczędzimy, czy przepłacimy, jest to, w jaki sposób dotrzemy na miejsce.

Jak sprawić, aby podróż samolotem kosztowała grosze?

Najszybszy i być może najwygodniejszy jest samolot. Warto szukać dobrej oferty w środy późnymi wieczorami. Właśnie wtedy ceny są najniższe. Należy też rozważyć, z którego lotniska będziemy startowali. Jeśli dojazd do najbliższego nam lotniska zajmuje więcej czasu niż jedną godzinę, a koszt dojazdu jest wyższy niż 50-70 zł za osobę, warto wziąć pod uwagę wylot z lotniska w innym mieście. Kraków, Wrocław i Gdańsk to przykłady miast, z których można tanio wydostać się do międzynarodowych portów lotniczych. Jest to dobry sposób na oszczędność pieniędzy (szczególnie, gdy przemieścimy się między miastami autobusami, które oferują okazyjnie niskie ceny dla kupujących z dużym wyprzedzeniem czasowym).

Jak zaoszczędzić, jadąc na wakacje autem?

Jeśli wybieramy się na wakacje autem, dobrym sposobem na oszczędności jest zaplanowanie trasy tak, aby odbyła się przy minimalnym udziale autostrad. Każdy sklep z mapami oferuje mapy, które poprowadzą nas dobrymi trasami z pominięciem dróg szybkiego ruchu. Lokalne połączenia między małymi miejscowościami na południu Francji, w Chorwacji, czy we Włoszech potrafią być urokliwe. Jedzie się po nich długo, jednak z przygodami. Wybierając podróżowanie w ten sposobów, dajemy sobie szansę na poznanie miejsc „przy okazji”, czyli takich, których nie podsunie nam żaden przewodnik. Aby jednak to się udało, należy zainwestować w dobre atlasy samochodowe. Unikniemy opłat za autostrady, za postoje na drogich parkingach strzeżonych i odkryjemy restauracje, w których serwuje się niedrogie lokalne jedzenie.

Gdzie szukać informacji do zaplanowania taniej podróży?

Przed wyruszeniem w trasę należy poszukać dobrego źródła informacji o regionie, który chcemy zwiedzić. Często artykuły zamieszczane w Sieci podają szablonowe odpowiedzi na pytania o to, które punkty na trasie warto zobaczyć. Są to często miejsca najchętniej odwiedzane i najdroższe. Dlatego, należy udać się do księgarni, biblioteki lub nawet antykwariatu i znaleźć dobry przewodnik po Polsce/Europie. W starszych i mało popularnych publikacjach oraz autorskich przewodnikach i na blogach ekspatów z pewnością znajdziemy wskazówki, które nas nie zawiodą pod kątem atrakcyjności.