Murzasichle

Portal o górach, ich atrakcjach i sporcie

Pontony - cena i zastosowanie
Poradnik

Pontony – cena i zastosowanie

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się pontony – ich cena jest uzależniona od modelu. Wybór jest naprawdę bardzo duży, dlatego nawet wymagający klienci powinni znaleźć coś dla siebie.

Zakup pontonu

Planując zakup pontonu, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego przeznaczenie. Kluczowe jest też, czy jesteś zaawansowanym użytkownikiem tych jednostek pływających, czy też dopiero zaczynasz swoją przygodę. W tym artykule podpowiemy, które pontony są najlepsze i jaki jest ich przedział cenowy. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią.

Kolejnym istotnym zagadnieniem, które trzeba rozważyć jest rodzaj pontonu. Na rynku dostępne są pontony motorowe oraz wiosłowe. Różnią się nie tylko zastosowaniem, ale również budową oraz wyposażeniem. Dużą mobilnością oraz lekkością cechują się pontony wiosłowe. Można śmiało powiedzieć, że pod tym względem mają dużą przewagę nad pontonami motorowymi. Warto dodać, że występują w różnych wariantach, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Długość pontonów także jest bardzo zróżnicowana. Pontony cena zależy w dużej mierze właśnie od ich długości – im dłuższy jest ponton, tym cena wyższa.

Ceny pontonów

Dla zaawansowanych użytkowników przeznaczone są pontony o długości 300 cm. Jednak nie wszyscy potrafią wykorzystać w stu procentach możliwości pontonów. Duże znaczenie ma także materiał, z jakiego wykonane są jednostki pływające. Dużym uznaniem cieszą się pontony produkowane ze zbrojonego materiału PVC, którego gramatura wynosi 700-1100 g/m2. Taki materiał cechuje się dużą odpornością na oleje, słoną wodę oraz przetarcia. To sprawia, że korzystanie z pontonu jest bezpieczne zarówno na rzekach, jak i otwartych akwenach wodnych.

Zawór bezpieczeństwa jest zamontowany w większych modelach pontonów. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że gdy ciśnienie w komorach przekroczy wartość dopuszczalną to otwiera się samoistnie. W ten sposób można zapobiec pęknięciu i uszkodzeniu pontonu. Dobrej jakości ponton kupimy za nieco ponad tysiąc złotych wzwyż.

Oczywiście można znaleźć tańsze modele, ale lepiej dołożyć trochę pieniędzy i mieć pewność, że jednostka pływająca posłuży nam przynajmniej kilka lat. Markowe pontony spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa, a do tego posiadają certyfikaty jakości. Pływając takim pontonem, nie trzeba się martwić o swoje bezpieczeństwo.

Rodzaje pontonów

Z myślą o rekreacji i wędkarstwie zostały stworzone pontony wiosłowe. W porównaniu do pontonów motorowych mają dużo niższą wagę. Po spakowaniu mają też niewielkie rozmiary, dlatego można je bardzo łatwo transportować. Dodatkowo umożliwiają montaż elektrycznych silników, ponieważ są wyposażone w pawęż demontowaną.

Warte uwagi są także pontony z dmuchaną podłogą, która jest praktyczna i łatwa w obsłudze. Nawet początkujące i mało doświadczone osoby powinny sobie poradzić z takim systemem. Pozwala to sprawnie i szybko rozłożyć ponton, ponieważ wystarczy go nadmuchać. Taka podłoga zapewnia też bardzo wysoki komfort użytkowania. Dużą zaletą podłogi dmuchanej jest to, że nie stuka i nie skrzypi, więc można spokojnie podpłynąć do ryb.

Na koniec jeszcze kilka słów o pontonach motorowych. Są one przeznaczone dla najbardziej zaawansowanych użytkowników, którzy mają bardzo duże oczekiwania. Są wyposażone w pawęż stałą, dzięki czemu można montować silniki spalinowe oraz elektryczne. Dostępne są w różnych rozmiarach – od 200 cm do 350 cm długości. Niektóre modele posiadają specjalny kil, który znacząco poprawia sterowność i pozwala osiągać większe prędkości. Pontony motorowe produkowane są przeważnie z bardzo wytrzymałego materiału.