Murzasichle

Portal o górach, ich atrakcjach i sporcie

Wakacje

Spadochron bez szkolenia? Wybierz skok w tandemie!

Szkolenia spadochroniarskie nie są niezbędne do tego, by skoczyć w przestworza. Teraz można zrealizować swoje marzenie jeszcze łatwiej – wystarczy skorzystać ze skoku spadochronowego w tandemie!

Tandemowy skok spadochronowy – na czym polega?

Skoki spadochronowe w tandemie są rodzajem skoków, w których biorą udział dwie osoby. Pierwszą z nich jest instruktor spadochroniarski lub inna osoba, która ma odpowiednie przygotowanie, natomiast drugą jest pasażer, który nie musi mieć specjalnego przygotowania do skoku.

Pasażer z instruktorem spadochroniarskim są złączeni ze sobą w trakcie skoku z użyciem uprzęży tandemowej. Stosuje się wtedy także specjalny typ spadochronu tandemowego, którego konstrukcja pozwala na udźwignięcie dwóch osób jednocześnie.

Takie skoki spadochronowe dostępne są niemalże dla każdego, ponieważ nie wymagają one spełnienia specjalnych warunków, w tym przejścia szkolenia spadochroniarskiego.

Kto może skorzystać ze skoku spadochronowego tandemowego?

Aby zapisać się na skok spadochronowy w tandemie i spełnić swoje marzenia, wystarczy tylko spełnić podstawowe wymagania.

Przede wszystkim nie trzeba wcześniej zapisywać się na szkolenia, co powoduje, że dostęp do tych skoków jest możliwy również dla osób, które nie planują wiązać się ze spadochroniarstwem, ale chciałyby jedynie zobaczyć, jak wygląda skok. Również nie trzeba posiadać szczególnego stanu zdrowia, ale warto zaznaczyć, że skoki mają określone przeciwwskazania.

Przede wszystkim w skokach tandemowych nie mogą brać udziału osoby, które mają ostre dolegliwości serca, układu krążeniowego, oddechowego, a także chorują na wrodzoną łamliwość kości, epilepsję, niestabilność kręgosłupa. Nie należy też skakać po niedawnych urazach, zabiegach, w okresie ciąży.

Gdzie dostępne są skoki spadochronowe w tandemie?

Obecnie organizowaniem tandemowych skoków spadochronowych zajmuje się wiele ośrodków spadochronowych. Osobom zainteresowanym niecodzienną rozrywką jak skoki spadochronowe Bydgoszcz również daje taką możliwość.

Adresy ośrodków zajmujących się organizacją skoków oraz lokalizacje, w których są one dostępne, można znaleźć w internecie już teraz. Na stronach internetowych ośrodków można również znaleźć dokładne oferty, cenniki i formularze do rejestracji.

Jak przebiega tandemowy skok spadochronowy?

Skoki spadochronowe w tandemie składają się z kilku etapów:

1. Przygotowania do skoku

Obejmują one przejście krótkiego szkolenia w ośrodku spadochroniarskim, bezpośrednio przed skokiem. Można wtedy uzyskać dokładne informacje o jego przebiegu oraz zasadach bezpieczeństwa. W ramach przygotowań otrzymuje się też kombinezon, gogle do skoku.

2. Lot samolotem

Po przygotowaniach uczestnicy zapisani na skok w konkretnym dniu i godzinie przechodzą do samolotu. Samolot unosi ich na wysokość 3000 metrów lub 4000 metrów. Wysokość skoku związana jest z czasem swobodnego spadania.

3. Swobodne spadanie

To okres bezpośrednio po wyskoku z samolotu, gdy instruktor nie otwiera jeszcze czaszy spadochronowej. W tym czasie spada się w kierunku ziemi z dużą prędkością dochodzącą nawet do 200 km/h. Swobodne spadanie trwa około 30-60 sekund zależnie od wysokości wyskoku.

4. Opadanie i lądowanie

Kolejnym etapem jest opadanie po skoku spadochronowym i lądowanie na lądowisku. Lądowanie jest bezpieczne i miękkie, dlatego nie trzeba bać się o wypadki.

Jaka jest cena skoku tandemowego?

Najczęściej skok spadochronowy w tandemie jest wydatkiem od około 700 do 1000 złotych, natomiast w przypadku wybrania skoków wyższych, z dodatkową rejestracją lotu, trzeba zapłacić wyższą cenę.