Murzasichle

Portal o górach, ich atrakcjach i sporcie

piwniczna
Turystyka

Piwniczna: zapomniany kurort

To ciekawe uzdrowisko i ważny ośrodek turystyczny, który od lat cieszy się wielką sympatią turystów. Piwniczna, choć pozostaje w cieniu Muszyny i Krynicy, z pewnością może się dla każdego z nas okazać ciekawym kierunkiem wycieczki. Jakie atrakcje czekają tu na turystów? Dla kogo wczasy w tym miejscu będą doskonałym rozwiązaniem?

Piwniczna na mapie Polski

Piwniczna to jeden z ciekawszych ośrodków turystycznych, jakimi może się pochwalić Beskid Sądecki. To modne niegdyś uzdrowisko rozciąga się w malowniczej dolinie Popradu, znanej z pięknych widoków i wyjątkowego klimatu. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą wypocząć w dobrych warunkach i nacieszyć się jednocześnie pięknymi widokami, oraz dla tych, którzy chcą urządzać piesze wycieczki w góry. Na terenie Piwnicznej nie brak przecież malowniczych wzniesień, które z pewnością warto zdobyć. Jednym z ważniejszych szczytów jest tu Wielki Rogacz, uwagę przyciągają też Niemcowa oraz Eliaszówka. A co warto zobaczyć na terenie samego miasta?

Z kart historii Piwnicznej

Zanim zaczniemy zwiedzać najciekawsze zakątki Piwnicznej, powinniśmy się zapoznać z jej historią. Sięga ona XIV wieku, kiedy to król Kazimierz Wielki założył i lokował nowe miasto na „suchym korzeniu”. Ponieważ miasto to powstało w pobliżu ważnego szlaku handlowego, mieszkańcy Piwnicznej dość szybko wzbogacili się na wymianie towarów z Węgrami. Dynamiczny rozwój miasta był też zasługą kolejnych władców, którzy nadawali Piwnicznej kolejne prawa i przywileje. W połowie XIX wieku zaczął się tu również rozwijać przemysł, wielkim wydarzeniem była też budowa linii kolejowej w latach 70-tych XIX stulecia.

Piwniczna dla turystów i kuracjuszy

Piwniczna znana jest zarówno jako jeden z ciekawszych kurortów na terenie Beskidu Sądeckiego, zalicza się też do ważniejszych ośrodków turystycznych w tej części kraju. Jakie czynniki pomogły przyciągnąć tu turystów? Jest ich wiele. Piwniczna to idealne miejsce na wczasy w górach dla tych, którzy stawiają na piękne widoki, korzystny klimat oraz dogodne warunki do spędzania czasu w aktywny sposób. Zimą można tu poszaleć na nartach, latem – wędrować po górach. Na tych, dla których górskie wycieczki nie są najlepszym rozwiązaniem, czekają inne atrakcje. Piwniczna to przecież lecznicze wody mineralne, które pomagają w walce z wieloma schorzeniami układu pokarmowego. Wrzody, cukrzyca, stany zapalne trzustki – oto wybrane choroby, w leczeniu których pomagają tutejsze wody mineralne. A jakie atrakcje czekają tu na miłośników zabytków?

Piwniczna i jej zabytki

Wycieczki po Piwnicznej to szansa na spotkanie z ciekawymi zabytkami, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Już sam układ urbanistyczny Piwnicznej może zachwycić turystów. Malowniczy rynek to m. in. ciekawy ratusz z XIX wieku oraz wiele domów mieszczańskich, w gronie których nie brak zabytków z XIX stulecia. Zabytkowa cysterna oraz wóz strażacki to kolejne ozdoby, dzięki którym rynek w Piwnicznej cieszy się sympatią gości. Na miłośników sztuki sakralnej czeka z kolei XIX-wieczny kościół parafialny, w którego wnętrzu można ujrzeć wiele ciekawych zabytków pochodzących z poprzedniego kościoła.

Choć Piwniczna znajduje się w cieniu innych kurortów w Beskidzie Sądeckim, warto jej poświecić nieco więcej uwagi. Liczne atrakcje oraz malownicza okolica sprawiają, że czas spędzony na terenie tego uzdrowiska z pewnością nie będzie czasem straconym, a wspomnienia związane z pobytem w tym mieście na długo pozostaną w pamięci każdego turysty.