Elektryczne i nożne, małe i duże – hulajnogi, zdecydowanie przechodzą swój renesans. Kiedyś kojarzone były z młodymi nastolatkami, obecnie korzystają z nich również studenci i poważni biznesmeni. Dlaczego mieszkańcy miast przesiedli się z wygodnych aut na hulajnogi? W czym tkwi fenomen tego pojazdu? Spróbujemy dzisiaj poznać ich sekret!
Czym jest hulajnoga
Hulajnoga to najczęściej jednoosobowy pojazd, który posiada dwa, trzy lub cztery koła. Jej podstawowe części to: wąska platforma na, której stoi jej użytkownik, kierownica i koła. Osoba jadąca hulajnogą zazwyczaj stoi na niej jedną nogą, a drugą się odpycha od podłoża. W przypadku hulajnogi elektrycznej praca mięśni jest zastąpiona przez niewielki silnik.
Hulajnogi często są lekkie i mają niewielkie rozmiary, dzięki czemu można je złożyć i zabrać ze sobą do biura lub szkoły. Bardzo łatwo się nimi kieruje, co jest szczególnie ważne podczas poruszania się po mieście. Dzięki niewielkim gabarytom zdecydowanie lepiej sprawdzają się w tłumie niż rowery. Co nie znaczy, że jadąc na hulajnodze, nie trzeba zachować szczególnej ostrożności.
Hulajnoga, a inni uczestnicy ruchu
Do 20 maja 2021 użytkownik hulajnogi był traktowany jak pieszy. Bardzo problematyczne było szczególnie uznawanie właścicieli hulajnóg elektrycznych za osoby piesze. W 20 maja 2021 r. nastąpiły poważne zmiany i w życie weszły przepisy o ruchu urządzeń transportu osobistego i hulajnóg elektrycznych. Kierujący hulajnogą musi teraz korzystać z dróg rowerowych. Na drogach przeznaczonych do ruchu pieszych i rowerów, właściciel hulajnogi musi ustąpić pieszemu. Prawo o Ruchu Drogowym dopuszcza jazdę hulajnogą po chodniku. Ważne jest jednak, aby poruszać się z prędkością, która jest zbliżona do ruchu pieszego. Należy również uważać, gdy przejeżdżamy obok np. wejścia do sklepu, żeby nie stratować hulajnogą wchodzących z niego ludzi!
Hulajnogi są ok!
Hulajnogi wydają się być szczególnie dobrym sposobem transportu w mieście. Są małe, zwrotne, lekkie i dzięki nim można sprawnie się przedostać z punktu A do punktu B. Nic więc dziwnego, że kolejne miasta decydują się na wprowadzenie tak zwanych hulajnóg miejskich. Korzystając z nich, pamiętajmy jednak o poszanowaniu praw osób poruszających się pieszo. Dzięki podstawowej etykiecie drogowej nasze życie stanie się: bardziej ekologiczne, zdrowe i satysfakcjonujące. Droga na uczelnie, czy do pracy nie będzie już depresyjnym obowiązkiem, lecz stanie się miłą odskocznią od codziennego zgiełku! Hulajnogi sprawią, że odkryjesz miasto na nowo!