Murzasichle

Portal o górach, ich atrakcjach i sporcie

Turystyka

Rzeszowskie zabytki: kościół św. Wojciecha i św. Stanisława

Wśród licznych zabytków, którymi może nas oczarować Rzeszów, nie brak cennych perełek architektury sakralnej. Jednym z tych obiektów, którym w trakcie wycieczki po stolicy Podkarpacia warto poświęcić swój czas, jest gotycki kościół św. Wojciecha i św. Stanisława.

Dlaczego warto poświęcić mu swój czas?

Kościół ten jest najstarszym zabytkiem, jakim może się pochwalić Rzeszów, a jego najstarsza część jest efektem prac z XV stulecia. Powstało wówczas gotyckie prezbiterium, które w bardzo dobrym stanie przetrwało do naszych czasów. W latach 20-tych XVII wieku, z woli ówczesnego pana Rzeszowa, Mikołaja Sptyka Ligęzy, kościół został powiększony. Kolejna rozbudowa, tym razem w stylu barokowym, miała miejsce w wieku XVIII. Swój obecny wygląd kościół ten zawdzięcza pracom renowacyjnym, które przeprowadzono w pierwszych latach XX stulecia. Jest to świątynia, w której bryle widoczne są różne style architektoniczne. Ciekawie prezentuje się gotyckie prezbiterium, zachwyca też nawa główna, w której łączą się ze sobą cechy typowe dla architektury gotyckiej i barokowej. Nie brak tu również barokowych kaplic, które dobudowano do kościoła w XVIII wieku.

A co z wnętrzem?

Większość elementów wystroju kościelnego wnętrza to zabytki pochodzące z XVIII wieku. Ołtarz główny pochodzi z 1730 roku, a znajdujące się w nim obrazy przedstawiają ukrzyżowanego Chrystusa oraz patronów świątyni. Z XVIII wieku pochodzi również rokokowa ambona oraz obrazy, będące w większości barokowymi dziełami sztuki. Całość robi ogromne wrażenie, dzięki czemu wizyta w kościele farnym w Rzeszowie może się okazać nie lada gratką dla każdego miłośnika sztuki – szczególnie tej sakralnej.