Łódź jest miastem wyjątkowym, na terenie którego zabytki techniki zajmują bardzo ważne miejsce. Dawne zabudowania fabryczne, osiedla robotnicze – oto atrakcje, które skutecznie przyciągają tu turystów z całego kraju. Gdzie warto się wybrać? Jednym z tych miejsc, którym w czasie wycieczki po Łodzi z pewnością warto poświęcić więcej uwagi, jest zespół fabryczno-mieszkalny Księży Młyn.
Na czym polega jego fenomen?
Księży Młyn to osiedle robotnicze, które składa się zarówno z zabudowań fabrycznych, jak i z domów, w których mieszkali robotnicy. Dzielnica ta powstała w XIX wieku z woli Karola Scheiblera, najbogatszego łódzkiego przemysłowca, którego przemysłowe imperium odegrało niezwykle istotną rolę w dziejach miejscowej gospodarki. Księży Młyn był imponującą i samowystarczalną osadą robotniczą, na terenie której znajdowało się wszystko to, co było potrzebne jej mieszkańcom. Były tu oczywiście budynki fabryczne, przędzarnia oraz magazyny, były też domy robotników, zwane famułami. Szkoła, remiza, szpital i sklepy – wszystko to sprawiało, iż Księży Młyn sprawiał wrażenie odrębnego miasta.
Wzbudza zachwyt
Ten potężny zespół urbanistyczny do dziś wzbudza zachwyt, a spacer pomiędzy zabytkowymi domami robotniczymi może zrobić ogromne wrażenie na każdym z nas. Na jego terenie czekają też takie atrakcje, jak Muzeum Kinematografii, urządzone w pałacu Scheiblera, czy Płac Herbsta, pełniący dziś rolę Muzeum Sztuki. Księży Młyn może się również pochwalić tak ciekawym obiektem, jakim jest Palmiarnia Ogrodu Botanicznego. To miejsce idealne dla tych, którzy chcą odpocząć od zgiełku wielkiego miasta i nacieszyć się widokiem wspaniałych roślin.