Zima to dość problematyczny okres w kontekście użytkowania pojazdów. Niskie temperatury i niesprzyjające warunki atmosferyczne sprawiają, że warto odpowiednio wcześnie przemyśleć temat zabezpieczenia samochodu, aby z czasem uniknąć nieprzyjemności. Jeśli znasz ten ból, gdy mróz szczypie w uszy, a auto właśnie wtedy postanawia odmówić posłuszeństwa – zapraszamy do zapoznania z krótką instrukcją postępowania z pojazdem zimą.
Zimowe kłopoty
Nie każdy użytkownik drogi pamięta o tym, by regularnie sprawdzać stan pojazdu. Zazwyczaj robimy to dopiero wtedy, gdy nadchodzi termin przeglądu lub niespodziewanie dopadnie nas awaria. Tymczasem, aby móc cieszyć się bezawaryjną jazdą dobrze jest sukcesywnie dbać o ukochany pojazd, który zimą bywa szczególnie kapryśny.
Gdy na dworze na minusie pojawiają się takie problemy, jak brak zapłonu, czy skute lodem szyby. Są to okoliczności, które uniemożliwiają szybkie korzystanie z pojazdu, dlatego dobrze jest uprzednio się przed tym zabezpieczyć. Aby zamarznięty zamek, czy szyba pokryta lodowymi ornamentami nie opóźniały możliwości korzystania z pojazdu, dobrze jest wyposażyć się w odpowiednie środki. Dobrze jest na bieżąco uzupełniać takie zasoby, jak kosmetyka samochodowa, oleje i płyny, a na okres zimowy wybierać wyłącznie te, które są dostosowane do tych dość specyficznych warunków.
Profilaktyka cały rok
Chociaż zimą panują specyficzne warunki, o samochód warto dbać cały rok. Występującego dość często problemu z rozruchem można uniknąć, jeśli jeszcze przed sezonem zadbamy o weryfikację stanu akumulatora, czy samego układu ładowania. Pojazdy niegarażowane szczególnie narażone są na zaśniedzenie, dlatego dobrą praktyką jest sprawdzenie klem, czy styków. Kosmetyka samochodowa, oleje i płyny mogą skutecznie wybawić nas z opresji, jeśli pojawiają się problemy z napięciem, czy zasilaniem akumulatora.
Aby spokojnie funkcjonować na drodze zimą, nie można zapomnieć o wymianie opon na zimowe. Przystosowany do śliskiej nawierzchni bieżnik to nie tylko kwestia zapewnienia bezpieczeństwa sobie, ale także naszym pasażerom. Warto pamiętać także o sprawnych wycieraczkach, których pióra powinny dokładnie przylegać do powierzchni szyby. Niska temperatura może także wpływać na zamarzanie płynów, dlatego należy ze szczególną uwagą sprawdzić poziom oleju silnikowego i nie odwlekać z jego wymianą.
Śliskie powierzchnie bywają posypywane szkodliwą dla karoserii solą drogową, dlatego nie należy zaniedbywać także regularnego oczyszczania i woskowania pojazdu. Systematyczna pielęgnacja zmniejszy ryzyko powstawania korozji, a my na dłużej będziemy się cieszyć sprawnym pojazdem/